Cytrusy niebezpieczne dla zębów

Choroby zębów, to powszechny problem, z którym najczęściej zwracamy się do lekarza stomatologa, gdy zdążyła się już rozwinąć spora próchnica. Dlatego też w profilaktyce  chorób zębów i przyzębia, konieczne jest regularne odwiedzanie dentysty, przynajmniej raz na pół roku, a zalecane jest raz na 3 miesiące.

Najbardziej szkodliwymi dla zębów są owoce cytrusowe, wino, kawa, herbata oraz soki owocowe. W przypadku owoców chodzi o to, że na zęby działają kwasy zawarte w soku, które rozmiękczają  szkliwo. Jeśli zbyt szybko po zjedzeniu cytrusów lub wypiciu soku owocowego umyje się zęby, wtedy można nawet uszkodzić sobie szkliwo. Wtedy też o wiele łatwiej może dojść do próchnicy, ponieważ będzie ona atakować właśnie tę uszkodzoną strukturę zęba. Bardzo ważne jest także i to, jaką szczoteczką myjemy zęby. Jeśli będzie ona zbyt twarda, to również może uszkodzić szkliwo, a dodatkowo podrażniać dziąsła, doprowadzając do pojawienia się ich stanu zapalnego.

Chcąc cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto dokładnie szczotkować zęby, ale nie wkładać to siły, aby nie uszkodzić szkliwa. Warto tę czynność wykonywać zawsze po jedzeniu, ale nie zawsze jest taka możliwość. Wieczorem warto również nitkować zęby, aby usunąć ze szczelin pomiędzy nimi resztki jedzenia.

Date

Categories

Permalink

Bookmark the permalink

Status

Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone